Hoppa till sidans innehåll

2009


Vinnare i respektive lopp är markerad med rött.

 

Lopp 1, 19/7, Gubbar
1 Arne Jansson H40 Här går det undan, men tuff klass
2 Arne Åhman H70 Gör alltid bra lopp
3 Bertil Granberg H65K Jagar etappseger
4 Erik Johnson H40K I år slipper han Örjan i klassen
5 Gustav Davidsson H45K I år i riktig klass
6 Göran Davidsson H55K Slår han Knutte?
7 Kjell Nilsson H60K Här går det rakt
8 Knut-Åke Hallebro H55K Håller han undanför Göran
9 Mats Karlsson H50K Åter på startlinjen
10 Micael Stam H21K Enda senioren i fältet
11 Peter Askeljung H45 "Knutte" i svår klass
12 Sven-Arne Nilsson H65K Högt upp utan missar
13 Örjan Tingström H40 Hård kille i hård klass
Reservinträde: 2,8,3,6,11

 

Lopp 2, 20/7, Ungdomar
1 Alfons Davidsson H12 Har gått fram stort i år
2 August Rooth U4 Ambitiös debutant
3 Conrad Tingström H16 Hög kapacitet men tufft motstånd
4 Ebba Askeljung D15 Gjort fina lopp under våren
5 Ebba Jansson-Järpling D14 Toppar ledartröjan
6 Ebba Frisk D13 Målmedveten och säker
7 Håkan Palm H14 Gör alltid sitt bästa
8 Lovisa Svensson D16 Ruttinerad med hög toppfart
9 Oscar Vagman H16 "köttar" grymt
10 Simon Jansson-Järpling H12 Överaskar i den jämna klassen?
11 Tove Sahl-Paavo D15 Orienteringssäker i en tuff klass
12 Valdemar Askeljung H12 Jämn klass, kan överraska
13 Ylva Sahl-Paavo D13 Snabb som få
Reservinträde: 5,1,4,3,9

 

Lopp 3, 21/7, Öppen och Motion
1 Ann Jansson-Järpling Ö4 Fäktare mot nya kontrollträffar
2 Ann Lund Ö2 Debut för ambitiös trädgårdsmästare
3 Charlotte Johnson D40M Rutinerad tidningsdam
4 Doris Nilsson D65M Kanslist med rutin
5 Gunilla Sahl-Paavo Ö4 Fokuserad florist
6 Kjell-Åke Pramlid H55M Planerande planerare
7 Lottie Blomberg Ö4 Naturpassgeneral med speed
8 Margareta Näsström Ö7 Matte utan draghjälp den här gången
9 Margareta Eriksson Ö7 Rutinerad "trappsnigel"
10 Stefan Pettersson Ö4 Premiär för nätverksutforskare
Reservinträde: 10,8,3,9,4

 

Lopp 4, 23/7, Gummor
1 Annika Davidsson D50K Högt upp om riktningen är den rätta
2 Charlotte Askeljung D40K Här finns det fart
3 Ingela Karlsson D45K Välkommen återkomst på 5-dagars
4 Karin Lexell D70 Farlig efter försäsongsträning på kontinenten
5 Lena Hallebro D45K Utmanar Ingela om bästa Järnabo
6 Louise-Marie Nilsson D60 Har vunnit förr
7 Margareta Granberg D50K Finns alltid på startlinjen
8 Monica Eriksson D55K Långt fram om det stämmer
9 Sonja Friberg D50 Laddadeupp med Marknadsloppet
10 Vivianne Axton D50 Återfinns alltid högt upp på listorna
Reservinträde: 6,10,4,8,1

 

Lopp 5, 24/7 (Totalplacering), Juniorer
1 Anders Granberg H20 Kan komma högt i den klassen
2 Alfred Askeljung H20 Stsar på spurten
3 Annika Johnson D20 Problemfylld vår men motståndet överkomligt
4 Christian Tingström H18E Klubbens stjärna mot tufft motstånd
5 Edvard Davidsson H18L Går framåt för varje år
6 Elin Pramlid D20L Nu i långklass
7 Hanna Pramlid D18L Hög kapacitet, men hur är formen
8 Julia Davidsson D20E Satsar hårt men tufft motstånd
9 Mara Peilane D18E Absolut toppklass i Lettland
10 Sabine Tilta D18E En av Lettlands bästa
Reservinträde: 4,9,6,3,1,8

 

Kom-ihåg-lapp
Lopp\Löpare 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
1                              
2                              
3                              
4                              
5                              

 

OBS! Kom ihåg att lämna in din tipskupong till Kjell-Åke Pramlid senast den 19/7 kl. 9.00 eller via e-post till This is a mailto link senast den 15/7 kl. 18.00.

Uppdaterad: 14 JUL 2010 13:25 Skribent: Örjan Tingström

Arbete pågår

Arbete pågår med hemsidan. Vi ursäktar för eventuella störningar eller liknande. Om ni har några frågor angående arbetet eller något ni inte hittar på sidan så kontakta gärna ordförande på 0704172378.

Instagram bilder

   

Postadress:
OK Klemmingen - Orientering
Margareta Näsström, Sigtunavägen 52
64630 Gnesta

Besöksadress:
Hagstumossen Sportstugan
64630 Gnesta

Kontakt:
Tel: 0768033558
E-post: This is a mailto link

Se all info